Sıkca Sorulan Sorular (SSS)

C: Öncelikli olarak toplu e-posta gönderimi, özellikle istenmeyen mesaj tipindeki e-posta gönderimleri hizmet sözleşmemize aykırıdır. SPAM tabir edilen bu gönderimi yapan müşterimizin hizmet sözleşmesi feshedilerek, hosting hesabı sözleşmede belirtildiği gibi durdurulacaktır.

Sunucularımız her alan adı için saatte 300 adet mail gönderimi yapabilecek şekilde limitlenmiştir. Bunun dışında yapılan e-posta gönderimleri otomatik olarak engellenmektedir.

Sunucularımızı bu şekilde limitlememiz, spam gönderimini engellemek içindir. Spam gönderimi yapıldığı zaman, sunucularımızın IP adresleri kara listelere girmektedir. Bu kara listelere girdiğinizde sunucularımız spam olmayan mailleri dahi gönderip alamamaktadır. Bu sebeple kara listelere girmemek için kısıtlamaya gitmek durumundayız.

C: Hayır, kullandığınız bilgisayar hosting yapmak için önemli değildir. Hosting bizim sunucularımızda yapıldığı için, sizin bilgisayarınız Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac veya Linux veya başka herhangi bir işletim sistemi kullanabilir. Hosting bizim sunucularımızdan yapılmaktadır.

C: Linux bir işletim sistemidir. Linux hosting Linux işletim sistemi üzerinde yapılmaktadır. Linux hosting için web sunucusu olarak Apache, veritabanı olarak MySQL kullanılmaktadır. Linux üzerinde temel site uzantısı olan .html ve .htm gibi sayfalar dışında .php uzantılı programlama dili kullanılmaktadır. PHP temel olarak Linux’de çalıştığı gibi aynı zamanda Windows sunucularda da çalışmaktadır. Ancak PHP’nin asıl verimi Linux hosting üzerinde alınmaktadır. LAMP olarak adlandırılan Linux Hosting, Linux – Apache – MySQL – PHP’den oluşmaktadır.

Windows hosting de ise asp ve aspx (asp.net) uzantılı programlama dilleri kullanılmaktadır. Veritabanı olarak MSSQL kullanan Windows’da istenildiği zaman PHP ve MySQL’de çalıştırılabilmektedir.

Sitenizinde SEO (Arama motorları optimizasyonu) hariç durumlarda, sitenizindeki adreslerde dosya.php veya dosya.asp veya dosya.aspx uzantılarına bakarak hangi altyapıyı kullandığını anlayabilirsiniz. Eğer sitenizde SEO altyapısı varsa, sitenizin tüm içeriği .html veya .htm ile bitecektir. Bu noktada sitenizi yapan kişi veya firmayla iletişime geçerek sitenizin Linux tabanlı mı yoksa Windows tabanlı bir site mi olduğunu öğrenmeniz gerekebilir.

Şu anda Ontek olarak sadece Linux hosting sağlamaktayız. Bu sebeple Windows programlama diliyle hazırlanan bir siteniz varsa, sitenizin hostingini yapamamaktayız.

C: Kurumsal sunucu hizmetlerimiz mevcuttur. Lütfen bu konuda satış öncesi destek birimimize ulaşarak detaylı bilgi isteyiniz.

C: Sunucularımızın altyapısı video ve ses oynatmaya ve indirmeye müsaittir. Ancak buradaki en büyük problem sitenizinde yayınlamakta olduğunuz dizi, film ve müzik içeriklerinin telif haklarının size ait olup olmadığıdır. Telif hakkı size ait olmayan herhangi bir içeriğin sunucularımızdan yayınlanması kanunen yasaktır. Bu sebeple sunucularımızdan yayınladığınız içeriğin yayın telif haklarının alınmış olması gerekmektedir. Bundan mütevellit doğacak yasal sorunlardan şirketimiz sorumlu değildir.

C: Maalesef oyun sunucu hizmeti sunmamaktayız. Ancak kurumsal sunucu hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

C: Vermiş olduğumuz hosting hizmetlerinin kesintiye uğramaması için yoğun ve titiz bir şekilde çalışıyoruz. Sunucularımızda herhangi bir aksama, problem veya benzer bir takım şeyler oluşmaması için tüm ekibimiz gece gündüz seferberdir. Sunucularımız içeriden ve dışarıdan 7 gün 24 saat olmak üzere sürekli gözetim altındadır. Yaşanabilecek herhangi bir kesintide ilk önce teknik ekibimiz gözetim sistemlerimizin SMS ve E-posta yoluyla uyarı göndermesiyle haberdar olmaktadır. Proaktif olarak da yapmakta olduğumuz gözetimlerde, sunucumuzda belirli problemler oluşmadan müdahele etme şansına sahibiz. Sunucu bakımlarında müşterilerimizi önceden haberdar ederek, bu bakımları gece geç saatlerde yapmaktayız.